Składniki:
- 2 marchewki
- pół ogórka zielonego
- 4 rzodkiewki
- garść suszonych grzybów mung
- liście mięty świeżej (może być też jarmuż, sałata zielona)
- makaron ryżowy (około 1/3 opakowania)
- opakowanie papieru ryżowego
- sos sojowy (polecam sos sojowy Kikkoman do sushi)
Marchewkę, ogórek i rzodkiewki pokroić na cienkie słupki.
Grzyby mung zalewać gorącą wodą i odstawić na około 5 minut. Następnie pokroić na cienkie paseczki.
Makaron ryżowy przygotować według opisu na opakowaniu. Po ugotowaniu ułożyć na desce i delikatnie pokroić na nitki ok. 5 cm (nie ma co przesadzać z dokładnością krojenia!).
Przygotować blat do zwijania sajgonek - potrzebne będzie dużo miejsca :) Do płaskiego naczynia nalać zimnej wody (ja użyłam płaską formę na tartę).
Czas na składanie spring rollsów. Jeżeli ktoś będzie zwijał pierwszy raz - polecam dokładnie przeanalizować instruktaż, który znajduje się na opakowaniu papieru ryżowego.
Papier ryżowy włożyć na 2 s do wody, wyjąć i leciutko skrzepnąć nadmiar wody. Położyć na blacie. Na mokry papier ryżowy nałożyć listek mięty, następnie ułożyć odrobinę makaronu ryżowego, parę słupków marchewki, ogórka, rzodkiewki i paseczków grzybków. Czas na zwijanie! Rozpocząć zwijanie od dolnego brzegu, następnie zgodnie ze wskazówkami zegarka - lewy i górny bok. Teraz czas na najtrudniejsze! Starając się aby nic nie uciekło z przygotowanej "kieszonki", rolować spring rollsa od lewego do prawego wolnego brzegu (jeżeli ciasto nie będzie chciało się sklepić można delikatnie wolny brzeg posmarować wodą). W ten sposób zwinąć wszystkie sajgonki.
*Sajgonki można również przygotować na głębokim tłuszczu. W tym celu należy rozgrzać olej w garnku (co najmniej taką ilość aby sajgonki mogły swobodnie pływać w tłuszczu) i smażyć po parę sajgonek jednocześnie, aż będą brązowe z każdej strony. Gotowe spring rollsy odłożyć na wyłożony ręcznikiem papierowym talerz aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz